centrumprestige.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Zdrowie

5 cech, które mogą świadczyć o tym, że jesteś alkoholikiem

Alkohol towarzyszy nam bardzo często, spożywamy go podczas spotkań towarzyskich, uroczystości rodzinnych z różnych okazji. I nie ma nic w tym złego, bo wypicie 2-3 kieliszków wina lub wódki jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Sytuacja komplikuje się, gdy po alkohol sięgamy coraz częściej i wypijamy go coraz więcej. To pierwsze kroki do uzależnienia.

Jak dochodzi do uzależnienia od alkoholu?

Uzależnienie następuje powoli i przez długi czas. Początki wyglądają niewinnie i najczęściej są niezauważalne. Picie alkoholu sprawia przyjemność, powoduje poprawę nastroju. W miarę postępującego uzależnienia alkoholik szuka okazji do wypicia, zwiększa się jego tolerancja na alkohol. Na tym etapie zaczyna także pić w samotności. Coraz częściej zdarza się mu utrata pamięci po przedawkowaniu alkoholu. To symptomy, że problem jest poważny i należy szukać pomocy.

Niestety bardzo często tak się nie dzieje, a uzależnienie staje się coraz silniejsze. Pojawia się zmienność nastrojów, od euforii po rozdrażnienie. Uzależniony zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki rodzinne i służbowe. Kontakty ogranicza do osób, z którymi może się napić. Całe jego życie koncentruje się na alkoholu i jego zdobyciu. Pojawiają się także fizyczne objawy uzależnienia od alkoholu – opuchnięta twarz, wysokie ciśnienie, drżenie rąk, dolegliwości ze strony wątroby.

Jak rozpoznać, że jestem alkoholikiem?

Jeżeli stawiasz sobie takie pytanie, to znak, że odczuwasz niepokój z powodu częstotliwości lub ilości wypijanego alkoholu. Dostrzegasz problem i chcesz go rozwiązać, a nie brnąć w dalsze uzależnienie. To krok w dobrym kierunku.

W internecie znajdziesz kilka testów służących do zdiagnozowania problemu alkoholowego. Składają się najczęściej z kilkunastu pytań, wystarczy kilka pozytywnych odpowiedzi, byś stwierdził, że masz problem z alkoholem.

Jeśli nie chcesz rozwiązywać testu, to zastanów się, czy zauważasz u siebie 5 cech charakterystycznych dla osoby uzależnionej:

  • szukasz okazji do wypicia,
  • nie kontrolujesz ilości wypijanego alkoholu,
  • odczuwasz głód alkoholowy,
  • alkoholem próbujesz zwalczyć stres, rozładować napięcie i pozbyć się problemów,
  • masz problemy z koncentracją oraz pamięcią.

Wszystkie te objawy występują w pierwszej i drugiej fazie uzależnienia. Podjęcie leczenia na tym etapie daje największe szanse na pokonanie nałogu i powrót do normalnego życia.

Jak wyjść z uzależnienia od alkoholu?

Najważniejszą sprawą jest uświadomienie sobie problemu alkoholowego. Nie jest to proste, ponieważ większość alkoholików ukrywa uzależnienie i unika tematu. Najczęściej przekonuje, że panuje nad sytuacją i kontroluje ilość wypijanego alkoholu. Oczywiście jest to nieprawda. Ucieczka przed przyznaniem się do uzależnienia, utrudnia lub wręcz uniemożliwia skuteczną terapię alkoholową.

Jeżeli przyznałeś się przed samym sobą „jestem alkoholikiem„, to poinformuj o tym rodzinę i poproś o pomoc. Im wcześniej to zrobisz, tym lepiej i łatwiej będzie Ci pokonać nałóg. Na początkowym etapie uzależnienia najczęściej wystarczy pomoc psychoterapeuty, który pomoże znaleźć przyczynę problemu i nauczy Cię, jak sobie z nim radzić.

W zaawansowanym stopniu choroby alkoholowej konieczna jest terapia alkoholowa prowadzona przez profesjonalny ośrodek zwalczania uzależnień. Najlepiej, jeśli wybierzesz ośrodek zamknięty, łatwiej będzie Ci zerwać dotychczasowe kontakty z towarzystwem do kieliszka.

Pierwszym etapem Twojej terapii będzie detoksykacja organizmu, czyli odtrucie z toksyn spowodowanych spożywaniem alkoholu. Możesz odczuwać wiele nieprzyjemnych dolegliwości, ale będziesz znajdował się pod opieką lekarzy specjalistów, którzy za pomocą środków farmakologicznych znacznie je złagodzą.

Kolejnym etapem jest psychoterapia indywidualna i zbiorowa. Podczas zajęć uświadomisz sobie źródło uzależnienia i nauczysz się z nim walczyć. To bardzo ważne, bo najczęstszą przyczyną alkoholizmu jest brak umiejętności radzenia sobie z emocjami i trudnościami.

Zajęcia psychoterapeutyczne pomogą Ci zbudować na nowo system wartości, ustalić priorytety. Przekonasz się, że nie alkohol jest najważniejszy, ale relacje z otoczeniem. Nauczysz się także, jak walczyć z głodem alkoholowym, który szczególnie dokucza przez okres dwóch pierwszych lat życia w trzeźwości.

Bardzo ważnym elementem psychoterapii jest asertywność, umiejętność odmawiania i nie ulegania pokusom to podstawa trwania w trzeźwości.

Pamiętaj, że po zakończeniu właściwej terapii, będziesz potrzebował pomocy i wsparcia przez długi czas. Możesz go znaleźć na zajęciach organizowanych przez różnego rodzaju grupy wsparcia.

Artykuł sponsorowany