centrumprestige.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

jak uśmierzyć ból
Uroda Zdrowie

Jak uśmierzyć ból bez stosowania tabletek przeciwbólowych?

Najprostszym sposobem na ból dowolnego pochodzenia jest sięgnięcie po tabletkę przeciwbólową, jednak rozwiązanie to nie zawsze jest dobre. Z takimi preparatami nie wolno przesadzać, a Polacy, jak pokazują badania, mają do tego duże tendencje. Zaleca się, by leki zażywać tylko wtedy, gdy nie ma już innego wyjścia. Często zaś można tego uniknąć, gdyż jest wiele sposobów na uśmierzenie bólu.

Chłodne okłady

Nie bez powodu krioterapia jest tak popularna i zalecana w wielu przypadkach. Zimno naprawdę potrafi leczyć różne dolegliwości, a także łagodzić ból, jednocześnie zmniejszając obrzęki. Czasami może nawet przynieść natychmiastową ulgę, zwłaszcza w przypadku urazów i kontuzji. Doskonale działa też na ból zębów. Jak zastosować zimne okłady? Można kilka kostek lodu owinąć w szmatkę (wcześniej warto je włożyć do foliowego woreczka) lub moczyć szmatkę w zimnej wodzie i przykładać do bolącego miejsca. Doskonale będzie też zaopatrzyć się w specjalny żelowy kompres, który można nagrzewać lub chłodzić (nawet zamrażać), zależnie od potrzeby. Jest on wielorazowy, wygodny w użyciu, a jego najważniejszą zaletą jest fakt, że długo utrzymuje temperaturę. Chłodne okłady zwykle pomagają też na bóle głowy, a szczególnie warto stosować je w przypadku infekcji, której towarzyszy gorączka. Nie tylko ją obniżają, ale też przynoszą ulgę, poprawiając samopoczucie.

Moc ciepła

Przeciwwagę dla chłodu stanowi ciepło, które także jest świetnym sposobem na bóle, ale innego pochodzenia. Doskonale działa na bóle stawów, kręgosłupa i pleców, reumatyczne czy towarzyszące kontuzjom (ale bez opuchlizny). Jeszcze bardziej warto je zastosować w przypadku bólów brzucha, które powodowane są przez skurcze mięśni, gdyż ciepło je rozluźnia. Ciepły okład pomoże więc na przykład na bóle żołądka spowodowane niestrawnością, ale też na bóle miesiączkowe. Osoby zastanawiające się, jak uśmierzyć ból za pomocą ciepła, mogą również zdecydować się na ciepłą kąpiel. W przypadku bólów miesiączkowych jednak nie może ona być zbyt gorąca, trwać długo ani odbywać się w pozycji leżącej, gdyż może to spowodować zasłabnięcie i krwotok.

Środki do użytku zewnętrznego

Znakomitym sposobem na bóle kości, mięśni czy inne, towarzyszące na przykład urazom, będą też preparaty do użytku miejscowego, czyli wszelkie kremy, żele i maści, o działaniu chłodzącym lub rozgrzewającym. Zawsze powinni je mieć w swej apteczce sportowcy i osoby, które narażone są na kontuzje, jak i osoby w podeszłym wieku, uskarżające się na bóle pleców czy reumatyczne.