Kawa zbożowa jest szczególnym rodzajem produktu spożywczego – mimo że jej nazwa zbliżona jest do popularnej używki, czyli kawy czarnej, kawa zbożowa nie zawiera kofeiny i kwasu chlorogenowego, ale podobnie jak jej daleka „koleżanka”, ma właściwości pobudzające.
Kawa zbożowa, napój dla każdego
Kawa zbożowa to zupełnie inny rodzaj kawy – produkuje się ją z palonych ziaren zbóż takich jak żyto, pszenica, jęczmień oraz z korzenia mniszka, buraka cukrowego lub cykorii. Jest napojem, który ma mnóstwo zalet i właściwości leczniczych, między innymi poprawia przemianę materii, ułatwia przyswajanie wapnia, wspomaga procesy trawienne, a także dobrze smakuje. W jej składzie znajdziemy wiele substancji odżywczych, wśród których jest białko oraz węglowodany. W kawie zbożowej nie znajdziemy tłuszczu, ale za to posiada sporo makro i mikroelementów między innymi takich jak magnez i selen, polifenole oraz witaminy z grupy B. Co ważne, kawę zbożową mogą spożywać osoby w prawie każdym wieku, od dzieci powyżej trzech lat do późnej starości. Mogą ją również pić kobiety ciężarne, matki karmiące piersią, a także chorzy na większość schorzeń, niewymagających stosowania szczególnych zasad żywienia.
Kawa zbożowa odchudzanie
Ze względu na cenne składniki odżywcze oraz dodatek błonnika kawa zbożowa jest podstawą wielu diet, w tym diet odchudzających.
Większość osób, niestosujących diet, pije kawę zbożową z mlekiem lub słodką śmietanką i cukrem. Ten napój znakomicie pasuje do tradycyjnego polskiego śniadania, składającego się z ciemnego pieczywa z twarożkiem lub smacznej jajecznicy. Jednak stosując dietę odchudzającą, musimy niestety pozbyć się tych dodatków, które podwyższają kaloryczność kawy i zadowolić się zupełnie czarnym napojem, sporządzonym tylko na bazie wody.
Rola błonnika obecnego w kawie zbożowej
Ciekawą właściwością kawy zbożowej jest to, że po wypiciu przygotowanej porcji, jej objętość – poprzez obecność błonnika – zwiększa się kilkakrotnie, co daje uczucie sytości na dłuższy czas. Ma to znaczenie w ilości spożywanego jedzenia – dzięki kawie zbożowej można ograniczyć inne produkty, gdyż nasycony organizm nie będzie domagał się większej porcji pożywienia.
W smaku kawy zbożowej można wyczuć goryczkę – zawdzięczamy ją cykorii, której substancje mieszają się z innymi składnikami kawy w procesie produkcji, a w gotowym produkcie wykazują właściwości przyspieszające trawienie i spalania tłuszczów.
Tradycyjnie kawę zbożową pije się na „ciepło”, ale można z niej również zrobić kawę mrożoną, dodając do szklanki z napojem kostki lodu.